Aleš Palán se narodil v roce 1965 v Jihlavě. Studia Pedagogické fakulty na Masarykově univerzitě v Brně nedokončil. Toulal se krajinou, pracoval jako hlídač, figurant a kopáč.
Poslední čtvrtstoletí je aktivní jako novinář, editor, básník a prozaik. Realizoval přes deset knižních rozhovorů: s Marií Svatošovou (Neboj se vrátit domů, 2018), s šumavskými samotáři (Raději zešílet v divočině, 2018), s Janem a Gabrielem Florianovými (Být dlužen za duši, 2007), s Danielem a Jiřím Reynkovými (Kdo chodí tmami, 2004), s Bohumilem Vítem Tajovským (Člověk musí hořeti, 2001).
Napsal dvě knihy poezie a čtyři knihy prózy – naposledy Miss Exitus (2019). „Za radikální změnu odejít z civilizace nesou tito lidé následky, nemají informace, ale myslí si věci sami za sebe, některé jejich příběhy jsou zničující a bolavé,“ říká o osudech lidí, kteří se rozhodli žít na samotě v šumavských lesích (Raději zešílet v divočině, Prostor 2018).
Palán dodává, že právě u nich narazil na myšlenky, které by nikdo jiný nevyslovil, protože lidé jsme většinou formováni informacemi a životem ve městě.
„Palánova generace si jako první vyzkoušela ideál života mimo civilizaci. Často to končilo deziluzí – třeba proto, že představy o nezávislosti narážejí na potřeby typu vybrat pro děti dobrou školu. Palán ovšem nezachycuje rodiny na „cestě z města“, popisuje Palánovu knihu Petr Vizina.
„Ano, muži jsou snílci, mystici, ženy jsou racionální a pracovité bytosti. Například Dáša je unavená úspěšná podnikatelka, která odešla do divočiny, ale vrací se. Martina je obklopena zvířaty. Muži tam jen tak jsou. Jeden z nich nemá identitu, pro úřady neexistuje,“ představil své „hrdiny“ spisovatel.
Poslední MAČovský večer sezony 2019 v Brně četl Aleš Palán jako poslední tuzemský host. „V půl deváté jako český host 31. večera Měsíce autroského čtení 2019 přečte autor bestselleru Raději zešílet v divočině Aleš Palán,“ tak nějak se nesla poslední facebooková pozvánka na MAČ. „Přijďte s námi oslavit vyvrcholení měsíčního svátku literatury! Čtením to nekončí,“ lákali pořádající Větrné Mlýny.