doporučujeme
MAČ 2017 –
30. 06. 17

Do Brna vpadne 31 Gruzínců. Střední a východní Evropa už zase patří literatuře

Jedenatřicet současných gruzínských autorů začne už od zítřka skloňovat město Brno, pak Košice, Ostrava, Wrocław a Lvov. Přijali totiž pozvání na mezinárodní, unikátní a největší literární festival na světě: Měsíc autorského čtení 2017. Jeho 18. ročník odstartuje 1. července v Brně a postupně se budou každý den přidávat i další jeho města. Denně na něm vystoupí deset autorů v turnusech od 19.00 a od 20.30. „Moc jsme tomu nevěřili, ale proč nenavštívit Dům spisovatelů, tajemnou vilu v centru Tbilisi, kde se natáčelo několik klíčových scén Abuladzeho Pokání. Nakonec to klaplo a festival bude,“ říká Petr Minařík, programový ředitel festivalu.

Autoři jednotlivých dní spolu cestují pět dní v kuse, pijí vodku nebo čaj, mluví o literatuře a večer čtou publiku. „V Domě spisovatelů na nás vloni čekalo kolem třiceti spisovatelů, vyprávěli jsme jim o literární tour, kam je chceme na léto 2017 pozvat, že se o nich budou točit dokumentární filmy pro tři veřejnoprávní televize, a publikum že je zvědavé, jak takový současný gruzínský spisovatel vlastně vypadá. Obhajovali jsme, proč zrovna Gruzie, že je to vzdálená blízkost, podobnost a absolutní odlišnost, která našeho čtenáře láká, trošku jsme lhali. Po půl hodině kulturně-politické agendy vstal urostlý básník a začal recitovat. Nebyla to prý báseň, ale toast a on se na chvíli stal tamadou, hlavním řečníkem, pro ten okamžik, gruzínské literatury,“ pokračuje ředitel.

MAČ v Ostravě startuje 3. 7. v Absintovém klubu Les. Hned následující den se představí autoři spojení s Ostravou v komponovaném pořadu Ostravská sajtna. Ukázky ze svých děl přečtou za tuzemskou literární scénu například členové skupiny „Osamělí běžci“ Peter Repka a Ivan Štrpka, několikanásobný laureát ceny Magnesia Litera za prózu Marek Šindelka, textař, skladatel a písničkář Oldřich Janota, doyen české literatury Ivan Klíma, dramatik a herec Arnošt Goldflam čí nakladatel a básník Brna Martin Reiner a mnozí další.

Návštěvníci mohou soutěžit

Kdo nestihne na svého autora dorazit do Brna, či do Wrocławi, Ostravy, Košic anebo Lvova, může v reálném čase a později i ze záznamu veškerá čtení sledovat online na stránce MAČ365.cz. „Zajímají nás reflexe a názory na autorská čtení nejen od kritiků a novinářů, ale také od diváků. A proto jsme letos vyhlásili soutěž: denně nám mohou posílat SMS či e-mail, kde na 140 znaků zhodnotí večer a ideálně připojí i fotku. Reakce budeme zveřejňovat na twitterovém účtu festivalu,“ prozradil Minařík s tím, že na dva vítěze s největším počtem „líbí se mi“ a nejvíce „retweety“ čekají knihy v hodnotě 10 000 Kč. 

MAČ prošel za těch osmnáct let existence vývojem, nejvýznamnějším je ten, že i domácí linie přináší cizí autory. „Ale je dominantně česká, osmnáct autorů je našich, sedm z Polska, Slovenska a Ukrajiny je takovou ozdobou,“ řekl pro MF DNES Petr Minařík s tím, že si akce vytvořila i své stálé autory: „Hodně četl Michal Viewegh, který tu bude i letos, Pavel Kohout, ten ale letos nepřijede, Arnošt Goldflam. To jsou stálice,“ dodal také, že tuzemští na festivalová čtení dostávají pozvání v souvislosti s novinkami, které jim vyšly tak, aby šlo o průřez za poslední rok.