doporučujeme
MAČ 2017 –
11. 06. 19

Jáchym Topol: No a pak nastane čas bušení do stroje. A pak škrtání a přehazování a přepisování...

A další ukázka z MAČe roku 2017 zve na čtení, které v Brně patřilo básníkovi, prozaikovi a novináři Jáchymovi Topolovi. Maraton autorských čtení navštívil v době, kdy nejen kulturní dění zjitřil jeho román Citlivý člověk.

"Nejdřív je obdoíi hromad popsaných notesů, školních sešitů - ty jsou vlastně nejlepší, ty malý notýsky často ztrácím... No a pak nastane čas bušení do stroje. A pak škrtání a přehazování a přepisování - a to je jedno, jestli píšu reportáž nebo treba román, postup je stejný," popsal svůj tvůrčí proces v jednom on-line rozhovoru. 

Jáchym Topol
6. 7. 20:30 Brno

Vnuk spisovatele Karla Schulze, syn dramatika a básníka Josefa Topola a bratr hudebníka Filipa Topola Jáchym vzešel z undergroundu 70. a 80. let. Začínal s poezií (Miluju tě k zbláznění, 1991; V úterý bude válka, 1992), pracoval jako novinář (Revolver Revue, Respekt, Lidové noviny), psal písňové texty (Psí vojáci, Monika Načeva).

V roce 1994 vydal kultovní román Sestra, následovalo dalších osm próz, naposledy Citlivý člověk (2017). „Já mám pocit, že psát knihy je život pro dva lidi,“ říká. „Kdekoli jsem, v práci, v hospodě, na čundru, pořád mi věci těkají, vyvstávají v hlavě – a pořád si říkám, musíš to napsat. Rád bych jednou nemusel.“

Thamtha Melashvili
6. 7. 20.30 Wrocław
7. 7. 19:00 Ostrava 
8. 7. 19:00 Košice 
9. 7. 20:30 Lvov

Gruzínská feministka a aktivistka. První povídky publikovala na literárních portálech, později v řadě antologií. V roce 2010 vydala prvotinu Vypočítávání, která ji proslavila. Kritika chválila autorčin „nový, výrazný hlas“ a v následujícím roce získalo dílo nejprestižnější gruzínskou literární cenu Saba. Melashvili je silným a zvučným hlasem současné gruzínské literatury a v příbězích se nebojí hledat a objevovat slepá místa.

Małgorzata Rejmer (PL)
6. 7. 20:30 Ostrava 
7. 7. 20:30 Košice 
8. 7.  19:00 Lvov

Polská autorka do literatury vstoupila ve třinácti letech sbírkou Okolicy Poetów, následoval první román Toksymia v roce 2009 a reportáž Bukurešť v roce 2013. Rejmer vyniká groteskním smyslem pro humor a zálibou v morbidnosti. Čerpá z rozhovorů a pozorování. Poslouchá lidi v tramvajích. Název knihy Toximie vznikl složením dvou slov: toxin (= jedovatá látka) a alexitymie (= neschopnost chápat, nazývat a vyjadřovat emoce). Román se dotýká osudů několika obyvatel Varšavy, kteří se snaží navazovat vztahy, ale neangažovat se v nich.

Paata Šamugia
6. 7. 19:00 Košice 
7. 7. 20:30 Lvov

„Vždycky jsem si přál psát špatné básně. Je s tím ale tolik práce, že mi nezbývá než psát jen mistrovská díla!“ Básník, pro kterého je tou nejtěžší věcí na světě psát špatnou poezii. Narodil se roku 1983 v Abcházii, dnes žije v Tbilisi a je významnou osobností gruzínské poezie. Do povědomí čtenářů se dostal zejména díky knize Anti-Tqaosani, jejíž název odkazuje na středověký epos Muž v tygří kůži, který je zároveň gruzínskou národní literární památkou. Šamugiova kniha se do slavného eposu nevybíravě opřela a vyvolala tím značnou kontroverzi – ještě dlouhé měsíce se o ní pak vedly debaty v televizi i tisku. Za další básnickou sbírku, Akathistos, byl spisovatel oceněn literární cenou Saba. Kromě psaní se Šamugia zajímá o vývoj webů, píše články a vede rozhovory s významnými literárními osobnostmi; je také šéfredaktorem portálu současného umění demo.ge. V roce 2014 vydalo nakladatelství Intelekti další z jeho čtenářsky náročných děl, básnickou sbírku Schizospolečnost, která mu opět vynesla literární cenu Saba. Šamugia se tak stal prvním současným gruzínským básníkem, který tuto prestižní cenu vyhrál v jedné kategorii dvakrát.

Aka Morchiladze
6. 7. Lvov 20.30

Aka Morchiladze je jedním z nejvýznamnějších gruzínských literátů. Pracoval jako komentátor sportovního deníku. Napsal přes dvacet románů a tři povídkové sbírky: dokáže vyprávět jak o současném životě v Gruzii, tak o nedávné minulosti, dobách středověku. Mezi lety 2005 a 2006 moderoval jeden z dosud nejvýznamnějších televizních programů o literatuře a je držitelem řady gruzínských literárních ocenění. Podle jeho děl vznikla celá řada filmů a divadelních her, řada z nich v zahraničí. Věří, že román nemusí začínat na začátku a souvisle mířit ke konci. Žije a působí v Londýně.