Básníci a spisovatelé si již nemusí ostřit brka, ale přesto některé z nich už škrábou hlasivky a začíná jím cestovní horečka. Těmito slovy byl před dvěma lety odstartován festival Měsíc autorského čtení 2017... Přenesme se do 1. července onoho roku:
Po Brně, kde startuje dnes v 19.00 Datho Turašvili, gruzínský scénárista, romanopisec, povídkář, dramatik a literární překladatel z ruského, španělského a anglického jazyka, ho ve 20.30 vystřídá Jaroslav Erik Frič.
O den později se Měsíc autroského čtení rozeběhne ve Wrocławi, 3. července pak v Ostravě, kde opět MAČ 2017 zahajuje Jaroslav Erik Frič. Další festivalové štace jsou Košice a konečně ukrajinský a „haličský“ Lvov. Na všechny akce Měsíce autorského čtení je navíc vstupné dobrovolné.
Narodil se roku 1966 v Tbilisi, na tamější univerzitě a v Londýně a Madridu studoval literaturu, film a dějiny umění. Mimo scénáře Turašvili píše romány, povídky a divadelní hry, překládá literaturu z ruského, španělského a anglického jazyka. Debutoval románem Útěk ze SSSR (Džínsová generace) o příběhu mladých, kteří se stanou oběťmi uzavřeného režimu. Román založený na skutečné události se záhy stal gruzínským bestsellerem. Účastní se také horolezeckých expedic na Kavkaz, do Himalájí a do And a část jeho tvorby je věnována cestování a dobrodružným příběhům. Jeho dílo bylo přeloženo do více než deseti jazyků a dvakrát se stal držitelem literární ceny Saba.
Jaroslav Erik Frič je čerstvý nositel Ceny města Brna za rok 2016 za literární činnost a publicistiku. „Od konce šedesátých let vydával s přáteli samizdaty, později vytvořil ediční řadu Texty přátel, vydával i vlastní sborníky. V roce 1973 byl v Brně jedním z iniciátorů bytové scény Šlépěj v okně na ulici Veveří," připomíná tohoto intelektuála, básníka, nakladatele, hudebníka a propagátora undergroundové kultury Encyklopedie města Brna.
K jeho nejznámějším dílům patří sbírka básní Kolotoče bílé hlasy nebo Jsi orkneyské víno a jiné básně. Psal ovšem i scénáře pro rádia a věnoval se i hudbě jako pouliční muzikant nejen v tuzemsku, ale i v Anglii, kde před okupací republiky v roce 1968 pobýval.