Májový díl MAČ 2017 zavede na třetí den festivalu v daném roce. Patřil čtení slovenského publicisty Michala Havrana, ostravsko-brněnského básníka, beatnika a trubadúra J. E. Friče a gruzínského literáta Aka Morchiladze.
V jednom rozhovru zajímavě okomentoval slovenskou současnost. „Slovenské prostredie nie je skultivované, lebo ľudia, ktorí by ho skultivovať mohli, nemajú záujem. Boli by to jednoduché rozhodnutia, tri – štyri zákony by mohli situáciu zmeniť. Lenže zmenu nechcú ani politické strany, ani niektoré lobistické skupiny, ani zástupcovia oligarchov. Mali by si uvedomiť, že istú časť energie a peňazí musíme dať na to, aby bola spoločenská zmluva funkčná.“
Vystudoval teologii na Univerzitě Marca Blocha ve Štrasburku a obhájil doktorát na École Pratique des Hautes Études v Paříži. Slovenský publicista a zakladatel a šéfredaktor portálu Jetotak.sk. V roce 2012 vydal společně s Marošem Hečkem knihu o mediální manipulaci Kandidát (v roce 2013 byla zfilmována). Od roku 2014 moderuje ve Slovenské televizi pořad Večeře s Havranem. Říká: „Nevíme o sobě více než před dvaceti lety, víme jen to, že svět se mění, ale nevíme, kterým směrem. Máme málo informací o naší živé společnosti, ale také o tom, jak jsou věci spojené.“
3. 7. 20.30 Wrocław
4. 7. 19.00 Ostrava
5. 7. 19.00 Košice
6. 7. 20.30 Lvov
Jeden z nejvýznamnějších, nejuznávanějších a nejtalentovanějších gruzínských literátů současnosti. Studoval a později vyučoval gruzínské dějiny na Státní univerzitě v Tbilisi, pracoval jako komentátor ve sportovním deníku a v roce 2000 se účastnil evropského Literárního expresu. Napsal přes dvacet románů a tři povídkové sbírky. Sebevědomě vypráví jak o současném životě v Gruzii, tak o nedávné minulosti či třeba o dobách středověku, a jeho dílo se vyznačuje pečlivě vystavěnými zápletkami. Mezi lety 2005 a 2006 moderoval jeden z dosud nejvýznamnějších televizních programů o literatuře a je držitelem řady gruzínských literárních ocenění. Podle jeho děl vznikla řada filmů a divadelních her nejen v Gruzii, ale i v zahraničí. Morchiladze tvrdí, že román nemusí začínat na začátku a mířit ke konci – je zastáncem Ecovy teorie o emancipovaném čtenáři. V současnosti žije a působí v Londýně.