doporučujeme
Aktualita –
22. 06. 20

Ondřej Štindl: Třeba je pod tím povrchem prázdno

Držitel Ceny Ferdinanda Peroutky Ondřej Štindl dnes na scéně Unijazzu v pražském Kaštanu přečte ukázky z nového románu pojmenovaného Až se ti zatočí hlava. T tomto díle se novinář, scenárista i spisovatel poprvé obrátil do současnosti.

"Nějaká společenská diagnóza v tom textu ... není. Jeho hrdina a zčásti vypravěč něčeho takovýho není ani schopnej, já asi taky ne. Jde tam pro mě o něco jinýho, s čím by ohledávání příčin a diagnostikování společnosti bylo v přímým rozporu. Třeba je pod tím povrchem prázdno a proto člověk může mít pocit, že se ten povrch někam propadá," popsal jeho příběh autor na svém Facebooku.

Ondřej Štindl má nejvíce čtenářů a posluchačů v médiích. Získal si je také jako moderátor a DJ a spoluzakladatel legendárního pražského Rádia 1. "V rámci krize post středního věku jsem se rozhodl zahájit kariéru klubovýho pouštěče. Jednou za měsíc v Klubu FAMU...," uvedl před lety na sociální síti jeho vzkaz.

Novinář, publicista, scenárista a spisovatel Ondřej Štindl představil na Měsíci autorského čtení v roce 2017 v Ostravě román K hranici.

Štindl například předpověděl, jak to bude po zákazu kouření s kuřáky vypadat. "A budeme pořád nastydlí, protože budeme chodit na mráz, ale šálu a rukavice si člověk pokaždé brát nebude. Ach jo. V létě 89 jsem byl v Londýně a tam jsem zjistil, že druhé patro doubledeckeru je kuřák. Naprostá extáze," zavzpomínal.

Štindl prozradil, že je "novinář, který časem začal psát scénáře" a ke psaní ho rozhodně nevedla představa, že si vydělá. "Na obě knihy jsem měl smlouvu asi standardní, počítám obvyklá procenta z prodeje, na druhou jsem dostal i zálohu. Nevím přesně, kolik vydělaly, ale té první knihy (Mondschein) se prodalo něco mezi dvěma a třemi tisíci kusů, druhé (K hranici) zatím necelá tisícovka."

Kdyby se chtěl živit jako prozaik, musel by psaní vše přizpůsobit. "Musel bych dosáhnout násobně vyšších prodejů a psát násobně vyšším tempem. Ani jedno nepovažuji za realistické a moc mě to netrápí." 

"Nějaké peníze bych asi mohl získat, kdybych se víc začlenil do "literárního provozu" - všech těch čtení, autorských stipendií a tak dále. Ale na tom bych asi musel nějak popracovat, na což jsem příliš líný a nesystematický, a tak proslulý spisovatel, aby mi do mailu pršely nabídky, nejsem a hned tak nebudu," vylíčil Štindl.