doporučujeme
Linhartova domácí čistička. 2 –
20. 05. 20

Patrik Linhart: Člověk, kterému se hroutí vztah

Člověk, kterému se zhroutil vztah, nabude v jistém okamžiku dojmu, že procítěnou textovkou, nebo dokonce dopisem adesovaným milované osobě, dokáže vše zvrátit.

Nizozemec Christophe Van Gerrewey šel ještě dál – napsal celý román a i to mu bylo málo, dokázal být takový empat, že si i sám odpověděl.

Nejsem takový ňouma, anbych prozrazoval rozuzlení, řeknu jen, že na sobě nenechal nit suchou.

Ať již tuto epistolární prózu s názvem Abys věděla psal jako fikci či skutečné holce, i zcela cynický čtenář si bude přát, aby to tomu trochu sucharskému, trochu materialistickému a trochu ukňouranému Holanďanovi vyšlo...

Pozvali jsme inženýra se státnicemi z aplikované psychologie, aby nám řekl, proč se tento vztah rozpadl.

Christophe Van Gerrewey: Chci abys věděla,
přeložila Adéla Elbel, Větrné mlýny 2019

Seznámili se na dovolené u moře. Léta k sobě patřili, nebo si to aspoň mysleli. Pendlovali mezi Gentem, kde žil on, a Antverpami, kde bydlela ona. Pak to skončilo. Uplynul rok a oba jsou stále sami. On sedne a píše jí dlouhý dopis-nedopis. Chce pochopit, co se stalo, vše dovysvětlit, svěřit se a možná i zachránit, co se dá. Je to však jejich společný příběh, co vypráví? Dokáže vykročit z kruhu své pravdy? Dá se vůbec o milostném vztahu dvou lidí sdělit něco platného? Novela belgického spisovatele Christopha Van Gerreweye překvapivě není romantická ani dojemná. Trochu nervózně a trochu komicky skicuje obraz moderního partnerství v blahobytné západní Evropě.